“Ik zou willen dat mijn mensen wat meer eigenaarschap tonen.” Het is een uitspraak die ik regelmatig hoor van ondernemers. Medewerkers komen niet in positie, nemen te weinig initiatief of pakken hun rol onvoldoende. En dus grijpt de ondernemer zelf in; vanuit betrokkenheid, maar ook uit frustratie. Want ja, het werk moet wel door.
In de praktijk zie ik dit patroon vaak terug: de wens om te delegeren is er wel, maar het gedrag sluit er niet op aan. Medewerkers krijgen op papier verantwoordelijkheid, maar voelen in de praktijk weinig ruimte. De ondernemer staat altijd klaar om bij te sturen, in te grijpen of het werk zelfs over te nemen. Daarmee wordt het probleem op korte termijn opgelost, maar structureel verandert er niets.
Verantwoordelijkheid geven vraagt namelijk om meer dan het uitspreken van vertrouwen. Het betekent ook: durven verdragen dat iets (nog) niet perfect gaat. Dat een medewerker zijn of haar eigen stijl ontwikkelt. En dat het soms misgaat, juist om ervan te leren.
Als je wil dat medewerkers echt eigenaarschap tonen, dan moet je ze ook écht eigenaar maken. Dat vraagt om heldere kaders, duidelijke verwachtingen en vooral: consistent leiderschap. Niet alleen zeggen wat je wil zien, maar er ook op sturen en ruimte laten waar dat kan. En dat is lastig. Maar het is ook de enige manier waarop je mensen laat groeien én je organisatie structureel verder komt.
Bij UNO helpen we ondernemers om deze patronen inzichtelijk te maken en te doorbreken. Niet door alles los te laten, maar door bewust te kiezen wát je vasthoudt en wat niet.
Praktisch voorbeeld: van meedenken naar meebeslissen mét verantwoordelijkheid
Stel, een ondernemer wil zijn operationeel manager meer verantwoordelijkheid geven voor de planning van de productie. In de oude situatie hakt de ondernemer uiteindelijk zelf de knopen door, zeker als de planning krap wordt of klanten beginnen te piepen.
De stap naar echte verantwoordelijkheid:
De essentie: zolang een medewerker niets te verliezen heeft of geen directe gevolgen ervaart van keuzes, zal hij zelden écht eigenaarschap tonen. Pas wanneer beslissingsruimte gepaard gaat met het dragen van de gevolgen ontstaat skin in the game[1]. En dát is precies hoe je de basis legt voor duurzame groei, van de medewerker en van de organisatie.
[1] Vrij naar Nassim T. (2020) – Skin in the game: Hidden Asymmetries in Daily Life